Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /autoinstalator/gaz/templates/ogrzewajpropanem_v5/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

Gaz z butli jest drogi czy tani? Jaka jest prawda?

Gaz propan ze zbiornika zdobył opinię drogiego źródła ogrzewania. Stało się tak z uwagi na to, że rynek sprzedaży propanu jeszcze do niedawna był zdominowany przez duże podmioty. Koncerny oferowały swoim klientom dzierżawę zbiorników, podpisywały długoterminowe umowy i w ten sposób gwarantowały sobie wyłączność dostaw. Właściwie na rynku nie było alternatywy - dostępność zbiorników na własność była ograniczona, podobnie było z podażą propanu. 

Sytuacja zaczęła się zmieniać kilka lat temu, dużo firm oferuje obecnie gaz propan oraz zbiorniki na sprzedaż. Duże firmy także zaczęły obniżać ceny, jednak nie dla wszystkich Klientów.

Niestety najgorzej mają Klienci, którzy podpisali umowy kilka lat temu i dzierżawią zbiorniki. Obecnie ceny gazu dla takich Klientów są na poziomie 3,20 do 3,50 groszy brutto za litr (odpowiednio więcej jeśli rozliczają się w m3). 
Oczywiście koncerny „łaskawie” udzielają rabatów (rzędu 5-10 groszy za 10 lat współpracy oraz 20-30 groszy za regularne zakupy w znacznych ilościach). Po takich rabatach cena i tak jest wyższa o 1,50 zł i więcej na litrze, niż cena wolnorynkowa.

A jaka jest cena na wolnym rynku? Przede wszystkim jest RYNKOWA! 
W kilkunastu ostatnich miesiącach ceny były następujące :
Styczeń 2017 - 1,70 brutto
Czerwiec 2017 - 1,25 brutto
Styczeń 2018 - 1,65 brutto
Kwiecień 2018 - 1,55 brutto

To są realne ceny transakcyjne PROPANU na zachodzie Polski do własnego zbiornika. Są dostawcy w niektórych częściach kraju proponujący ceny jeszcze niższe, ale te różnice oscylują w okolicach 10% maksymalnie. 

Reasumując : ogrzewanie propanem domu ze zbiornika dzierżawionego wiąże się z wysokimi wydatkami (koszt porównywalny z ogrzewaniem elektrycznym). Dużo tańsze jest ogrzewanie gazem kupowanym do zbiornika własnego (koszt nieznacznie wyższy jak gaz ziemny). 
Niestety taka sytuacja najprawdopodobniej będzie trwać, koncerny mają zbyt dużo klientów dzierżawiących zbiorniki, aby zdecydować na radykalne obniżki cen. Straciłyby na tym miliony złotych rocznie.